Всестранно развита личност. Мъжът с многото лица – модел, лекоатлет, спасител на плажа, хандбалист, учител, съдия и треньор
Магдалена Динева
Александър Бояджиев е човек, който не се вписва лесно в клишета и живее живот, изпълнен с разнообразие и страст към всичко, което прави. Като бивш лекоатлет и настоящ хандбалист и старши треньор на мъжкия национален отбор по плажен хандбал, спортът е не само част от ежедневието му, но и начин на живот. В богатата му автобиография се вписва и това, че е съдия както по плажен, така и по стандартен хандбал. В свободното си време той обича да играе футбол с приятели и да си поставя нови предизвикателства, като 10-километрови кросове в Морската градина на Бургас – място, което счита за идеално за бягане и където намира тишина и концентрация сред природата.
Интересите му обаче не се изчерпват само със спорта. Александър е човек, който знае как да балансира между различни светове. В юношеските си години той се отдава на модата и от 18 до 26 години е модел. През 2007 година получава титлата „Мистър топ лице на Бургас“, което му дава още една платформа да изрази себе си. Но въпреки успехите в модния свят, той решава да последва пътя на спорта и да се посвети на хандбала.
Неговата работа с деца също е необикновена. Той преподава на учениците от ОУ „Пейо Яворов“ в Бургас, като най-малките му възпитаници са третокласници. Работата с тях описва като „щуро преживяване“, но и невероятно удовлетворяващо. Любовта му към спорта и работата с млади хора се е утвърдила и Александър не спира да вдъхновява децата да бъдат активни и да преследват своите мечти.
Когато не е на терена или на тренировъчна сесия, Александър намира време да се потопи в света на книгите. В момента чете „1984“ на Джордж Оруел, която за него е не само литература, но и повод за размисъл за съвременния свят и неговите предизвикателства.
И не на последно място, в период от живота си Александър е бил спасител на плажа, доказвайки, че неговият ангажимент към безопасността и благополучието на другите е наистина сериозен.
Това е Александър – човек с много лица, които съществуват в перфектен баланс, съчетавайки спорта, модата, работата с деца и личните му интереси.
Имало едно време
Започнал е да тренира първо стандартния хандбал, когато е бил 7 клас. Освен хандбала обаче, в живота му е имало и друг спорт – леката атлетика. Бил е спринтьор на 60 и 100 метра гладко бягане. До 12 клас е успявал да съчетава и двата спорта. „От 9 часа сутринта бях на тренировка по лека атлетика. От 13:00 – 18:30 на училище. И вечерта отивах на тренировка по хандбал от 19:30 до 21:00 часа“. Това е било ежедневието на Александър от понеделник до петък, като уикендите също е посвещавал на спорт. Тогава обаче е играел мачове.
В 8 клас е станал републикански шампион на 100 метра, а последният му медал, свързан с леката атлетика, е от 10 клас – бронзов от 60 метра гладко бягане.
„Хареса ми колективната игра“. С това изречение описва избора си Александър. Защото все пак везните са наклонили в полза на хандбала, въпреки всички опити да съчетава и двата вида спорт в продължение на години. Той толкова бързо навлиза в хандбала, че почти веднага става част от разширения състав на юношеския национален отбор.
Минали и настоящи отбори
Завършил е Национална спортна академия с две специалности – „Треньор по хандбал“ и „Учител по физическо възпитание и спорт“. Отделно има и магистратура, която е завършил в УНСС – „Бизнес администрация“ със специализация „Бизнес комуникация“. В УНСС също е бил част от студентския отбор по хандбал, с който се е класирал на пето място на турнир в Париж. В момента е учител по физическо възпитание и спорт в ОУ „Пейо Яворов” в Бургас.
Първият му отбор е „Порт Бургас”. Състезавал се е още за НСА - София, „Локомотив“ – Варна, които са шампион на България, а в момента е активен играч в „Осъм“ – Ловеч.
Как се става треньор по плажен хандбал
Той е сред двамата българи, заедно с Ирина Миладинова, които са с 3-rd Level EHF Beach Handball Coach, даван от Европейската хандбална федерация. Единственото по-високо ниво от това, което притежава Александър, е Master Coach. Но бургаският хандбалист се е насочил и към този своеобразен „Еверест“. На Александър ще му отнеме 2 години, за да се сдобие с това най-високо ниво. Което е драстична разлика спрямо третото ниво на треньорски лиценз по плажен хандбал, чието придобиване е продължило около 3-4 месеца. „Но си струва“, вярва Александър.
Какво следва
Към плажния хандбал се насочва, когато е бил студент – на 23-24-годишна възраст. От 2024 година насам е горд старши треньор на националния отбор по плажен хандбал за мъже. Александър е и помощник-треньор на юношеския национален отбор.
„Лятото заминаваме за Европейско първенство, което ще се проведе в Алания, Турция. При мъжете се падаме в група с Испания, Швеция и Франция. Много ще е тежко. Ще дадем всичко от себе си, за да постигнем успех. В хандбала интересното е, че ако вземеш първото полувреме, а второто загубиш, се стига до дузпи. А при дузпи има шанс да победиш и най-силния отбор“, споделя Александър. „На това ще разчитаме. Да ги победим в първите полувремена“, категоричен е той.
Освен това пред Александър стоят и още ангажименти – лагер през юли месец, а също така и Държавно първенство по плажен хандбал, което ще се състои в Приморско. Края на май месец ще има и Международен турнир по плажен хандбал, който също ще е в Приморско.
„През изминалото лято по време на Европейската квалификация мъжкият национален отбор постигна най-доброто си класиране до момента. Нашите момчета завършиха на 5. място“. Александър вярва, че този успех ще се повтори, ако не и подобри. През май месец ще започне същинската подготовка на играчите за Европейското. „Основната ми цел е да подготвя състезателите физически, тактически, технически и психически“, казва Александър.
Ханбалистът участва и в първото в историята Световно първенство за учители по физическо възпитание и спорт, което се проведе от 5 до 10 май в Южна Франция, в близост до Ница и Марсилия.
Освен Александър, още четирима бургаски учители се впуснаха в това предизвикателство - Кирчо Петков от ОУ “Любен Каравелов”, Малин Орачев от ПГЕЕ ”Константин Фотинов”, Петър Христов от НБУ ”Михаил Лъкатник” и Марина Райкова ОУ “Петко Рачев Славейков” ще вземат участие в надпреварата, като ще се състезават в дисциплини като бадминтон, плуване, бягане, ръгби и други спортове.
Капитан на бургаския отбор беше именно Александър Бояджиев. Той сподели пред „Черноморски фар“, че бургаските учители имат какво да покажат на света.
Първенството съчетаваше спортната надпревара с образователни елементи – паралелно се провеждаха лекции и семинари на английски език, които целяха да подобрят методиката на преподаване и практическата работа в училище. Една от лекциите, която се проведе на 10 май, бе на тема „Ангажиране на физическото възпитание за развиване на любов към движението през целия живот и осъзнаване на здравословния начин на живот у младите хора“. Участие в първенството взеха 27 държави.
В подкрепа на участието на местните учители, Община Бургас осигури финансова помощ, което позволи на региона да бъде достойно представен на международния форум.
В битка за олимпийския подиум
„Говори се плажният хандбал да стане олимпийски спорт“, с надежда в гласа казва Александър. През вече изминалите летни олимпийски игри в Париж е имало проба по плажен хандбал, като са се събрали отбори от цял свят. Александър споделя, че всичко с пробите е преминало успешно и спортът се е харесал на организаторите. И вероятно след още 2 издания на игрите може да го видим в календара на Олимпиадата.
Да си учител в Словакия
„Четири години съм бил командирован учител по физическо възпитание и спорт в българското училище в Братислава“, разказва Александър. В Братислава е срещнал и своята съпруга, от която има дете. Съпругата му също се занимава със спорт. Тя е треньор по фигурно пързаляне и бивша национална състезателка по кънки на лед. „Двамата се конкурираме кой има повече медали“, шегува се той. „Тя ще иска да научи дъщеря ни да се пързаля на кънки на лед, а аз ще искам да бъде лекоатлет или хандбалист. Ще е интересно да видим кой ще надделее“, с усмивка казва Александър.
„Една част от сърцето ми е в това училище“, споделя Александър. По време на пребиваването си там е създал връзка с местния футболен клуб – „Слован“ – Братислава, като е уреждал децата, на които е бил учител, да ходят безплатно на футболни мачове от първенството, дори и мачове от „Лига Европа“.
„На учениците много им липсвам и искат да се върна. Въпреки че минаха две години, откакто не им преподавам, продължават да ми пишат в социалните мрежи“, коментира хандбалистът.
По-интересното е, че докато е учител 4 години в Словакия, Александър всеки уикенд се прибира до България, за да играе мачовете по хандбал с отбора си „Осъм“ – Ловеч. „Клубът ми плащаше самолетните билети, хотели, храна и отделно заплащането и премиите. Много съм им благодарен“.
Класната стая в България
Понастоящем Александър е учител в ОУ „Пейо Яворов“ – Бургас. С мъжкия отбор по хандбал на училището са станали втори на общинското състезание, а с момичетата – трети. „С девойките от 5. – 7. клас участвахме на коледен международен хандбален турнир в Гърция, съвместно с ученици от ОУ „Любен Каравелов“. Там се класирахме на 6. място от общо 13 отбора. Изправихме се срещу клубни тимове и постигнахме победи. Доказахме, че в България хандбал се играе на прилично ниво, дори и в училищата".
Мнението на Александър е, че масовият спорт в училищата трябва да се развива повече, а не само по клубовете. „Защото от училището излизат големите спортисти", категоричен е хандбалистът.
„Основната ми цел е да мотивирам учениците да бъдат максимално физически активни, да ги накарам да осъзнаят необходимостта от движение и спорт, да ги убедя, че трябва да дадат всичко от себе си, да се изградят както физически здрави, така и устойчиви личности. Трудно е да се постигне успех в учебната дейност по физическо възпитание и спорт, без съзнателното отношение на учениците, без тяхната положителна мотивация и нагласа за учене и спортуване. Осъзнаването на собствените сили прави ученика уверен, със самочувствие, което му дава смелост за победа. За мен добрият учител е онзи, който умее да преподава качествено, да усъвършенства постоянно знанията и опита си. Преподаването е призвание, мисия и голяма отговорност“.
Думите на Александър са подплатени и от престижни награди, които получава като преподавател. На 9 май той бе удостоен със специалната награда на СБУ „Учител на годината“ - 2025 г. Той не успя да присъства на тържествената церемония по награждаването, тъй като все още беше във Франция. Но след като се върна от първенството, получи предвидените за него отличия.
Перспективите пред плажния хандбал у нас
На много места вече са изградили изкуствени игрища, за да могат състезателите да тренират плажен хандбал и извън традиционния за това сезон – лятото. По думите на Александър такива игрища има в Ловеч, Хасково, Труд, Свиленград. „Това са все градове в Централна България, което е уникално. Браво на кметовете, които са отворени за плажния хандбал и създават условия на състезателите си, за да го практикуват“.
Първо, Александър се надява плажният хандбал да стане олимпийски спорт. „Искам да отида на олимпиада с мъжкия национален отбор. Мисля, че ще можем да постигнем голям успех. Както е казал Пиер дьо Кубертен: „важно е участието“.
Хандбалистът не е имал възможността да се изяви на олимпиада като състезател, но иска да усети магията поне като треньор. „А освен това България не е участвала дори и със стандартния хандбал. Така че искам да имам такъв шанс“, категоричен е хандбалистът.
По думите на Александър плажният хандбал се развива много динамично в България. „Вече имаме международен делегат по плажен хандбал, както и две международни съдийски двойки, които ходят по големи европейски форуми“. Това със сигурност е положителен знак!