Понеделник, 12 Май 2025
    
Крими

НПО-та, помагащи на мигранти - под прицел: Проверяват ги за участие в нерегламентирани дейности

  12.05.2025 20:59  
НПО-та, помагащи на мигранти - под прицел: Проверяват ги за участие в нерегламентирани дейности

Георги РУСИНОВ

 

Неправителствени организации, опериращи в района на Южното Черноморие, са обект на проверка след подозрения за участие в дейности, които излизат извън рамките на хуманитарната помощ. Това коментира МВР министърът Данаил Митов в Бургас. Той подчерта необходимостта от по-строг контрол над работата, която извършват в близост до мигрантските маршрути.

„Не всички неправителствени организации са проблемни, но когато има съмнения, те трябва да бъдат проверени“, заяви министър Митов.

Съмненията относно дейността на някои НПО не са изолиран случай в България, добави той и даде пример с други европейски държави като Италия, Германия и Гърция. Министърът увери, че проверките над такива организации се извършват в сътрудничество с партньорските служби в Европа, тъй като целта е да се гарантира сигурността на външните граници на Европейския съюз.

„Ако се докаже, че някои от тези организации участват в незаконни дейности, ще има последствия. Ние сме ангажирани да гарантираме спокойствието на границите и да се борим с всички форми на злоупотреба с хуманитарната мисия“, допълни Митов.

Той апелира гражданите и туристите да сигнализират, ако забележат съмнителни дейности от страна на неправителствени организации в района на границата или крайбрежието.

От значение за България е и помощта от европейските ни партньори по отношение сигурността на външната граница на Европейския съюз.

„За нас е важно не само да има съвместни и смесени екипи, които да патрулират по Българското Черноморие, но и борбата с нелегалната миграция. Бургаска област е пряко и директно засегната от този проблем. Концепцията ни се основава на идеята, че Европа трябва да се възприема като едно цяло, с общи външни граници, които се охраняват със съвместни усилия“, заяви министър Митов.

По думите му, вече се забелязва реализацията на тази концепция.

„Знаете, че ФРОНТЕКС има контингент от около 160 души на нашата граница. Румъния, Унгария и Австрия също са изпратили свои части. Стремим се Европейският съюз да се ангажира все по-активно и да изпраща свои представители на границата, за да имаме сигурност не само у нас, но и в Шенгенското пространство“, допълни той.

По данни на МВР мигрантският натиск е намалял драстично.

„В сравнение с 2023-а и 2024-а статистиката е много обнадеждаваща. Разбира се, с повишаването на температурите се очаква натискът да нарасне, но Гранична полиция е добре подготвена. Закупена е нова техника, голяма част от която по европейски програми. Започна изграждането на радиолокационна система и видеонаблюдение в участъци, където досега липсваше такова. Допълнително ще бъдат разположени патрули, за да се гарантира сигурността“, обясни Митов.

Дори и да успеят да преминат границата, мигрантите след това биват залавяни в страната или на други граници, добави той.


Анкета

Мнения

Мнения Общество
Премиерът Желязков: Единодействието на гражданско общество и държава е ключово в борбата срещу жестокостта спрямо животните
  12.05.2025 13:13      

Единодействието на гражданско общество и държава е единствената гаранция да бъдат спрени тъмните