Явор Колоянов е внук на легендарната учителка и бивша кметица на село Бръшлян -Жечка Калоянова
„Черноморски фар“
Явор Калоянов, който е внук на легендарната учителка и бивша кметица на село Бръшлян -Жечка Калоянова, стана носител на „Оскар“ за технически постижения. Той заедно и Кимбъл Търстън получиха наградата на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията.
Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по журналистика на Софийския университет.
Технологията приоритизира времевото филтриране чрез техники за оптичния поток, за да запази важни детайли при обработката на изображенията. Новите стратегии, разработени от Явор Калоянов и Кимбъл Търстън, използват алгоритми за машинно обучение и изкуствен интелект.
Наградата е връчена на 29 април в Лос Анджелис, по време церемонията за представяне на научните и технически награди на Академията, които отбелязват най-значимите технологични постижения в киноиндустрията.
Явор Калоянов и Кимбъл Търстън са част от екипа на студиото W ē t ā FX, което стои зад филми като „Аватар“, „Властелинът на пръстените“ и „Планетата на маймуните“.
Явор Калоянов учи в Софийската математическа гимназия, след което завършва Немската гимназия в София през 2004 г. Заминава за Германия, където получава бакалавърска, магистърска, а през 2016 г. получава докторска степен по компютърни науки в Университета на Саарланд. Между 2016 и 2018 г. Калоянов работи като постдокторант във Visual Computing Institute - RWTH Aachen University, където се фокусира върху иновативните подходи в компютърната графика и визуализацията.
Българската компания „Хаос“ (Chaos) е носител на наградата „Оскар" в категорията за технически постижения през 2017 г. Отличието бе присъдено за V-Ray - приставка за рендeринг, която позволява бързо създаване на фотореалистични изображения за кратко време. Блокбастъри и хитови поредици като „Междузвездни войни", „Спайдърмен", „Игра на тронове", „Странни неща" са създадени с помощта на технологията на българската компания.