Четвъртък, 05 Дек 2024
    
Мнения Общество Приморско

Иван Гайков, кмет на Приморско: Да направим цяла България резерват и да ни разглеждат като индианци

  10.11.2024 11:00  
Иван Гайков, кмет на Приморско: Да направим цяла България резерват и да ни разглеждат като индианци

Георги РУСИНОВ

 

„Да направим цялата територия на България резерват и да ни разглеждат като индианци и да се приключва. Видяхме какво се случи в Банско, в Пирин. Свидетели бяхме на много радикални действия, които не са в полза на общността.“ Това заяви кметът на община Приморско Иван Гайков пред репортер на „Черноморски фар“. Информационният повод е искането на „Грийнпийс“ за създаването на резерват „Маслен нос“. Има ли притеснение сред местните, попитахме градоначалника.

„Тъй като мотивите на природозащитниците са да запазят природата, която до момента е с 93% запазена флора и фауна, питаме се ние това не е ли част от усилията, които Община Приморско полага за съхранение и стопанисване? Именно тези високи показатели се дължат на нашите всеобщи усилия да поддържаме територията чиста и с високо биоразнообразие“, посочи той.

Гайков коментира и казуса с изоставените мидени ферми, които природозащитниците ползват като опорна точка в искането си за създаване на резервата.

„Защо недобросъвестното поведение на инвеститор, касаещо изграждане на мидени ферми, които бяха изоставени след тяхната реализация, да пречи на нас? Това е сделка между Басейнова дирекция, частен инвеститор и банка. Община Приморско няма нищо общо с тази територия. Този обект беше изоставен и съответно влиянието на метеорологичните условия и морето нарушиха неговата цялост. Всичко, което беше изхвърлено на повърхността и брега беше почистено. В момента са останали няколко шамандури, хванати с въжета“, заяви кметът и увери:

„Ние предприемаме действия следващата седмица да почистим и тях, тъй като разбрахме, че Басейнова дирекция търсела от няколко години контакт със собственика, но не може да го осъществи. Затова ние ще положим необходимите действия, за да изчистим този проблем. И с това смятам, че тревогите и притесненията на природозащитниците, чиито най-големи усилия, които са положили в живота, са да качат шамандурата до кабинета на министъра на екологията, ще приключат.“.

От „Грийнпийс“ обясниха пред нашето издание, че предвиждат множество срещи с местните общности и че мнението им ще се вземе под особено внимание преди да пристъпят към предложение до МОСВ за създаване на първия изцяло морски резерват. Кметът на Приморско обясни, че такава среща вече е имало предвидена.

„Чакаха ги много развълнувано местните, но те не се появиха. Очакваме с нетърпение такива срещи. Меко казано обаче е, че хората изразяват несъгласие. Това е много радикално като предложение. Касае ограничаване на всякаква човешка дейност и намеса в тази зона, което е абсурдно, тъй като Созопол, Приморско, Китен, Царево, Лозенец – това са национални туристически обекти от стратегическо значение за Южното Черноморие и туризма. И някой да посегне на такъв бранш, който сформира немалка част от БВП, за мен е безумие изобщо да го коментираме, камо ли да се предлага, а още повече и да се приеме такова нещо. За мен е абсурд, но сме били свидетели и на други абсурдни предложения“, посочи Гайков.

Градоначалникът е уверен, че общината многократно и постоянно се включва и предприема действия по почистването на територията и най-вече резерват „Ропотамо“ и устието на реката.

„На територията на общината има изключително живописна природа, резервати, много голямо биоразнообразие и това е нашата гордост. Това се опитваме да съхраним, защото това е в основата на нашия туристически продукт и поминък. Това е едно национално богатство, което се надяваме да имат възможност повече хора да го видят. А с тези ограничителни санкции се ограничава възможността да изградим пристанище, да се разхождат свободно лодки, които да се наслаждават на живописната природа, не могат да се гмуркат, не може да се риболува. Това не е проблем просто на едно съсловие рибари, както се опитват да го изкарат природозащитниците. Да, ако това касае ограничаване на РК-тата, които минават и тралят с техните мрежи, аз съм категорично „за“ това да бъде решено, дори без да се прави резерват. Ако касае бялата мида, да, аз съм „за“ да се забрани дори нейната покупко-продажба и с това автоматично ще спре нейното тралене. Много е просто всичко как може да се ограничи“, категоричен е той.

Според него замисълът е друг.

„Да се осакати цялото Южно Черноморие и превръщането му в това, в което се превърна река Ропотамо. Тя беше една от най-красивите и живописни места, на което се наслаждаваха туристите от Дуранкулак до Резово. Идваха по 30-40 автобуса всеки ден. И изведнъж това нещо го осакатиха като въведоха една мярка да могат само лодки с електрически двигатели да пътуват по реката. Фирма спечели поръчка, купиха лодка с електрически двигател, само че искаха да им се осигури мощност, за да могат да зареждат лодките. Е такава мощност и до днес не е осигурена, с което де факто блокираха тази атракция, която беше национално богатство. Забраниха и на националния отбор по кану-каяк да тренира в реката, тъй като – забележете – с греблата създават течения в реката, които нарушават популацията на костенурките. И хората отидоха да тренират в язовир „Искър“. И? Ние това ли ще правим все? Видяхме какво се случи в Банско, в Пирин. Свидетели бяхме на много радикални действия, които не са в полза на общността“, завърши кметът.