На върха. Пламена Георгиева – bgirl FireBird, отвя главите на момчетата по цял свят
Моника ИЛИЕВА
Бургазлийката Пламена Георгиева с псевдоним bgirl Fire bird е новият световен шампион по брейк в категория до 18 г. жени. През изминалия уикенд талантливата девойка превзе титлата с виртуозните си изпълнения на World kids breaking championship, който се състоя в Любляна. Пламена, с треньор Христо Андонов, взе надмощие над трийсет и една състезателки от цял свят, след като спечели квота за участие в Словения от Urban zone София.
Всъщност грандиозният успех е предшестван от друг не по-малко значим. През април шестнайсетгодишната девойка победи в изцяло мъжка надпревара. Прецедент, който ще остане в историята на брейк танца. И не само. Международният ден на жената – 8 март, вече e на 8 април, денят – в който Пламена отвя главите на всички момчета със своята победа в международното състезанието Glory to power move в Дрезден. Това не са редакционни интерпретации, а думите на B-boy Самбо – треньорът на треньорите по брейк в Европа.
Шестнайсетгодишната бургазлийка от малка „гори“ в това, което обича да прави – брейк и ударни инструменти. Пламена Анева Георгиева танцува брейк от осем години. „Реално историята около началото е доста неинтересна. Майка ми се занимава с танго професионално. Веднъж изчаквах да приключи тренировка. Чух от една зала да звучи музика, погледнах, видях момчета да правят много шантави и готини неща. Помолих да погледам. Пробвах и се запалих“, споделя прощъпулника си в брейка, който вече е олимпийски спорт, включен е в програмата на игрите в Париж през 2024 г.
Усеща, че брейкът е нещото, нейното, което отдавна търси, на което иска да отдаде цялата си енергия. Докато с другите й занимания винаги е имало период, в който не е искала да ходи, то с брейка това никога не се е случвало. „Дори когато съм била болна, не съм прекъсвала. Като по-малка правех пакости и ме наказваха да не ходя на брейк. Много плачех. Брейкът е от малкото неща, които винаги съм искала да правя, голяма тръпка ми е“, споделя искрено и лично Пламена.
Пламена сякаш е белязана по рождение, на 25 март – Благовещение, донася благата вест с появата си за родителите си. От тогава те я подкрепят безрезервно. „Преди брейк федерацията всичко беше на наши разноски. Баща ми поемаше изцяло финансовата част на участията ми. Той е моят талисман, въпреки че живее в София. На състезания е винаги в публиката“, обяснява Пламена.
Училище и брейк изобщо не е лесно. Обаче успява да балансира по най-добрия начин за нея. Нахъсано акцентира, че ако има желание, има как да се постигне. „И с инструмента се занимавам много сериозно, свиря усърдно“, добавя амбициозната бургазлийка.
Не е категорична кое я влече повече – танцът или музиката. И двете обича много. Евгения Иванова – учител по ударни инструменти, запалва страстта ѝ по свиренето. Тя е една от причините да набляга сериозно на него. Любимата учителка дава своята безрезервна подкрепа и за брейкa. Двете често говорят за танца, обясняват си елементи от него. За брейк момичето – bgirl Fire bird, музикалните предмети са особено любими – солфеж, история на музиката. Определя ги като много интересни. „Не знам как да си обясня факта, че общообразователната историята не ми харесва, но историята на музиката е хубав и много любим мой предмет. Намирам за вълнуващ и интересен живота на композиторите“, откровеничи тя.
Glory to power move се проведе в Дрезден, с участието на над 40 брейк танцьори от цял свят. Професионалното жури включваше световни имена от състезателната брейк сцена – B boy Chicco от Италия, B-boy D-r Hill от Мексико, B boy Lil Ceng от Германия. Организатор е професионалната брейк компания The Saxonz, Германия. Състезателите на „Бляк Стайл“, част от които е и Пламена, получават специална покана за своето участие.
„Няма как да спечелиш нещо, ако не си положил достатъчно много усилия. Две седмици преди състезанието тренирах всеки ден с часове. Да си призная, нямах големи очаквания към състезанието. Беше огромно предизвикателство пред мен – състезавах се изцяло с момчета. Не можех да повярвам, че съм спечелила. Това, с което грабнах приз не всички bgirl в света могат да правят“, акцентира Пламена.
Специално за вестник „Черноморски фар“ тя разясни, че в брейка има две направления. Едното е power move или въртене на глава. Другото се казва футуърк, състои се от повече стъпки. В световен мащаб момичетата предпочитат да се занимават с футуърк, защото power move е по-сложен и труден, изисква повече физическа подготовка. Практикува се в повечето случаи от мъже.
„Публика, която токова хайпнах, че влезе на самото място, където танцувахме. Взривих я с танц и емоция. Един човек си съблече тениската, блъсна я в земята, толкова много хареса изпълнението ми. Останалата част започнаха да скачат, да викат, беше незабравимо“, обясни първата и единствена до момента жена, победила в изцяло мъжко състезание по брейк. Bgirl добавя, че в едно състезание е най-приятно, когато публиката успее да усети енергията на танцьора, когато ги вдигаш още със самото излизане на сцената, така че да си кажат – „Въй!“.
Според Пламена има денс артисти, които излизат на сцената, но не могат да я завладеят, нямат онази взривяваща харизма. „Аз винаги съм се опитвала да имам силно излъчване на сцената и хората още като ме видят да знаят, че ще направя нещо много хубаво. За мен това е важно, да знам че хората долавят емоцията, която аз изпитвам докато танцувам“, допълва тя.
На турнира в Дрезден влиза в битка срещу участник от Венецуела. Допуска доста грешки – подхлъзва се и пада сериозно. Не се отказва. Определя се като перфекционист, който когато сгреши и се оттегля от битката – случвало ѝ се е неведнъж. Този път обаче е различно. Решава да продължи и да покаже пълния си потенциал. „Много се надъхах, защото джуджовете (съдиите) позволиха да им покажа какво мога. Те повярваха в мен“, коментира с модерен уличен сленг младата бургазлийка.
Пламена е очарована от организацията на самото състезание. Определя я като изключителни. За участието си в международни състезания споделя, че винаги има негативни хора, много завист. „Виждаш как те гледат злобно. На това състезание в Дрезден го нямаше. На загряването ми направи впечатление, че обстановката е приятелска. Дори някой да паднеше, го насърчаваха с пляскане, хубава атмосфера. Не усетих хейт. Когато се занимаваш с нещо професионално, когато имаш успех, винаги се появяват хейтъри, неизбежно е“, разказа младото момиче.
Говорейки за Пламена, не можем да подминем факта, че тя е световен рекордьор сред bgirl жените в едно от най-трудните брейк движения – въртене на лакът. Рекордът ѝ е обявен в Инстаграм изданието на World Power Moves. „Когато си българин те орязват задължително в оценките. Аз трябва да покажа минимум пет нива над останалите участници, които идват от големи държави, за да получа достойна оценка и шанс да вляза в топ 16 или 32. В Манчестър, на квалификации ме резнаха, заради едно голямо име. Ето това е неприятното, когато си от България. Ако идваш от Франция или Италия, нещата са много различни и най-вече лесни. Има двоен стандарт“, обясни Пламена.
Брейк танцьорката споделя, че чрез изкуството си популяризира името на България. На международни състезания разбира, че голяма част от участниците не са чували за нашата държава. Често започвали да ѝ говорят на руски.
В родния Бургас Пламена посещава училище и свири много. После влиза в залата за тренировка. Като всеки млад човек, излиза с приятели. На въпроса дали има много приятели, се усмихва загадъчно и отговаря, че има много познати. Има приятели – да, но не са чак толкова много, които я подкрепят и помагат. Разполага с малко свободно време, излиза с отбора играят джаги.
Любима книга няма, но има любима музика. „Няма как да не слушам класика, защото в училище свирим такава музика. Любим класик ми е Шопен, има много красива музика, но и Моцарт. От хората, които композират на ударни – Небойша Живкович – огромен. Много харесвам произведения, които са наситени с техника. Произведения, които да ме затрудняват. Неговите са много сложни и музикално, и технически. За да ги изсвириш, трябва да имаш сериозни уменията. От съвременната музика слушам фънк, рап и поп. Най-много се кефя на Бруно Марс“, споделя младата бургаска танцова надежда.
Споделя, че в бъдеще желае да се занимава професионално с брейк. Но иска и да уча музика. Ще е чудесно, ако може да ги съчетае двете. Убедена е, че с много труд нещата се получават. „Падаш седем пъти, изправяш се осем“ ѝ е любима мантра.
Пламена е състезател на Брейк клуб „Бляк Стайл“ – Бургас, с треньор и ръководител Христо Андонов – Черния. Четирима от състезателите на клуба са част от националния отбор на българската брейк денс федерация. Пламена Георгиева и Константин Шарапчиев взеха участие в Toп 8 Notorious breaking battle в Париж през месец април, а през май в Европейското първенство в Алмерия, Испания. Брейк надпреварите вече са олимпийски спорт и са включени в програмата на игрите в Париж през 2024 г. Във френската столица следващото лято ще се определят първите в историята олимпийски шампиони, а преди 5 години този спорт направи дебют като демонстративен на младежката олимпиада в Буенос Айрес.