Огромна ВиК-инвестиция спъва проекта за „Кьошето“
Силвия Шатърова
Комплексите „Славейков“ и „Изгрев“ в началото на Бургас се превръщат в новия Клондайк, там в момента се наблюдава бум на жилищно строителство, а цените на терените вървят бясно нагоре.
Звездата на зона „Мадика“ изгря след като се реализира инвестицията на високотехнологичната болница „Сърце и мозък“ и Общината уреди довеждащата инфраструктура. Така се оформи нова тенденция болничен бизнес.
Наскоро дори и от лечебното заведение се оплакаха, че не могат да си купят нов парцел за разширение на паркинг, защото собствениците стоят и чакат изгодни сделки.
Зоната е предвидена за смесено строителство – производства и складове, но в момента това се пренебрегва. Бивши шоурумове вече са преустановили търговска дейност и терените са продадени за жилищни сгради.
Напоследък наблюдаваме и един проблем, който засяга периферията на комплексите „Изгрев“ и „Славейков“. Там се оформят нови жилищни зони, които преди години са били заложени като такива със смесено предназначение, тоест за индустрия и жилищно строителство. В момента обаче липсват локални центрове, около които тези зони да се развиват“, коментира арх. Емил Бурулянов, председател на бургаската структура на Съюза на архитектите в България по време на дискусионния форум „Предизвикателствата пред пазара на имоти – политически, икономически, технологични“, организиран от Интернет платформата imoti.net.
Оказва се, че транспортната инфраструктура е твърде тясна в този комплекс и ще доведе до проблем с пренаселването. От разрастването на жилищното строителство в местността Мадика са обезпокоени и от „Сидоренко Холдинг“ АД. По напълно естествен начин Бургас се разширява на север, но сега възниква въпросът как ще съжителстват новодомците в близост до различни производствени бази.
Концепцията за 15-минутния град на професор Карлос Морено, научен директор на катедра „Предприемачество – територия – иновации“ във френската Сорбона, може да бъде приложена и в Бургас, тъй като градът разполага с всички дадености за подобна концепция. Според нея, всички жители имат достъп до всички съоръжения и ресурси на едно населено място в рамките на едва 15 минути, и то пеша или с велосипед. Това каза още по време на форума арх. Бурулянов.
Според Бурулянов, затвореният преди години открит мол „Странд“ може да се окаже именно такъв център, около който да се развие ново жилищно строителство в периферията на ж.к. „Изгрев“. „На този терен вероятно ще има раздвижване“, посочи архитектът.
Бургаският търговски център „Странд“ отвори врати през 2013 г. Година по-късно беше запечатан заради ситуацията със затворената Корпоративна търговска банка, която беше основна финансираща институция на обекта. До момента са проведени няколко търга за продажбата на търговския център.
В последните години много хора търсят имоти в полузатворени комплекси и къщи в периферията на града, допълни той и като пример за бъдещо развитие в тази посока посочи концепцията за нов термален и археологичен парк в Минералните бани, която бе приета наскоро от Общински съвет – Бургас и така тя ще се превърне в затворени комплекси с ниски еднофамилни къщи, прогнозира още той.
Брокери се вълнуваха ще има ли бъдеще зоната около „Кьошето“. Но стана ясно, че там е необходима огромна ВиК-инвестиция, която да изгради изцяло инфраструктурата, преди да се тръгне към реализация.
Държавното дружество предпочита преди всичко да ремонтира, отколкото да изгражда нова, а едно физическо лице трудно би се съгласило да даде 150 000 евро за построяване на къща и още толкова за ВиК-инфраструктура, е мнението на специалистите.
Около „Кьошето“ има проблем с отводняването и заустването на водите в морето и независимо че е на атрактивно място, би следвало холдингът да предвиди в инвестиционната си програма изграждането на изцяло нова инфраструктура.