Четвъртък, 19 Яну 2023

Спорт

Невероятен успех на Дея! Отстраниха испанския Лас Палмас със златен гейм

20.10.2022 21:48

Волейболистите на Дея спорт (Бургас) се класираха на 1/16-финали на третия по сила европейски турнир - Купата на претендентите, пише bgvolleyball.com. В дебютното си участие на европейска сцена състезателите на Венцислав Симеонов отстраниха първия си съперник, след като победиха испанския Гуагуас (Лас Палмас) с 3:1 (23:25, 25:22, 25:18, 25:22) в мача-реванш от 1/32-финалите на надпреварата, изигран в зала "Младост" в морския град.

Бе изигран и т.нар. "златен" гейм, в който българският тим надделя с 15:13 и продължава уверено напред. Двубоят продължи повече от два часа.

В първата среща, изиграна на испанска земя, Дея отстъпи с 1:3 гейма.

Съперник на 1/16-финалите ще бъде швейцарският Лозана. Първият мач е на 8 ноември (вторник), в Бургас.

Стартов състав:

Дея спорт: Георги Братоев, Стефано Патриарка, Тодор Вълчев, Николай Учиков, Валентин Братоев, Денис Чавдаров, Мартин Иванов - либеро (Самуил Вълчинов, Димитър Дулчев)

Двубоят стартира с игра точка за точка, след което иберийците взеха предимство. Доминацията им продължи до 16:17, когато родните представители се доближиха след силна игра на блокада и начален удар. Испанският тим обаче си върна аванса, който отново бе намален на една точка. Интригата остана жива - бургазлии успяха да наваксат изоставането си и да изравнят, но две грешки в атака изведоха противника напред в мача. Лас Палмас допусна повече грешки в сравнение с родния тим, но стигна до успеха в гейма с 25:23.

Втората част тръгна идентично на първата - с равностойна игра, след което гостите се откъснаха. Към средата двата тима станаха по-равностойни, впоследствие ту единият, ту другият вземаше превес. В ключовите моменти българските състезатели се мобилизираха и поставиха Гуагуас под напрежение. Това даде своя резултат и момчетата на Венцислав Симеонов спечелиха частта с 25:22. Дея имаше преимущество на блокада, с което надигра противника.

Третият гейм премина изцяло под диктовката на домакините, които доминираха във всеки елемент и поведоха без проблем в мача.

В решителната четвърта част възходящата линия на Дея продължи, и, въпреки че съперникът опитваше да се съпротивлява, родните представители стигнаха до успеха след 25:22.

В "златния" гейм бургазлии взеха превес от самото начало, но във важните моменти (10:7) испанците успяха да се доближат. Имаше още няколко подобни ситуации до края, но Дея оцеля, демонстрирайки хъс и воля за победа. Воденият от Венцислав Симеонов тим отстрани противника след 15:13.

Най-резултатен бе Валентин Братоев с 22 точки (5 аса, 1 блокада), Николай Учиков завърши с 18 точки (2 блокади). Самуил Вълчинов с 12 точки (1 ас), толкова реализира и Стефан Чавдаров (3 аса, 5 блокади). За съперника Брандън Ретрей се разписа с 19 точки (1 блокада), Паоло Дзонка добави 15 точки (3 аса, 1 блокада). Матю Ламбърт приключи с 13 точки (4 блокади), колкото и реализира Мартин Рамос (4 блокади).

Евродепутатът Илхан Кючюк:  България  и Македония се познават твърде малко
  26.07.2022 15:22

Ние трябва да обясним в стратегическа план тезата, че имаме обща история и общо минало и