Петък, 17 Сеп 2021
    
Любопитно Общество

Рекорд: 41 двойки царски орли гнездят у нас

  18.06.2021 10:12  
Рекорд:  41 двойки царски орли  гнездят у нас

Три – толкова е бил броят на известните гнезда на застрашения в световен мащаб царски орел в България през 70-те години на миналия век. Днес те са вече рекордните 41.

Открити са нови шест двойки от световно застрашения вид, с което популацията му у нас нарасна от 35 на 41 двойки. Това е огромен природозащитен успех в опазването на царския орел от национално и международно значение и е резултат от дългогодишен и упорит труд на редица експерти и организации.

Двигател на откритията на новите двойки царски орли през последните 20 години е експертът по опазването на хищните птици от БДЗП д-р Димитър Демерджиев: „Причината за положителната тенденция в популацията на царския орел у нас през последните години е пряк резултат от целенасочените и дългогодишни усилия от страна на БДЗП и други природозащитни организации, както и от партньорството на БДЗП с Електроразпределение Юг за изолирането на над 3000 опасни за птиците електрически стълба в ключови местообитания на вида. Друга изключително успешна природозащитна дейност е поставянето на изкуствени гнезда, които привличат новосформираните двойки в подходящи и безопасни за орлите местообитания. Данните досега показват, че една трета от популацията на царския орел в страната заема именно изкуствени гнезда, като това са направили и 2 от новооткритите двойки. Охраната на гнездата минимизира риска от безпокойство и бракониерство по време на мътенето на яйцата и отглеждането на малките и също е ключов фактор за успеха на популацията.“

Първите проучвания на вида и дейностите по неговото опазване стартират още в средата на 70-те години на XX век и са инициирани от известния български орнитолог доц. д-р Цено Петров, но интензивните усилия и основната чат от дейностите са съсредоточени през последните 10-15 години с реализирането на мащабни проекти на БДЗП по програма LIFE на ЕС в  сътрудничество с други природозащитни организации, електроразпределителното дружество и местни фермери.

Данните от програмата на БДЗП за сателитно проследяване на млади царски орли доказаха, че  необезопасените стълбове от електроразпределителната мрежа са най-честата причина за смъртност при младите царски орли - 67% от тях загиват от токов удар. Именно затова БДЗП от 2009 г. работи активно с Електроразпределение Юг, част от групата на EVN в България, за обезопасяването на най-опасните въздушни електропроводи и дори замяната им с подземни кабели в близост до гнездата на царските орли. Днес, само три години след завършване на работата по обезопасяването на 2935 електрически стълба, замяната на 42 км голи въздушни проводници с изолирани такива и замяната на 70 км опасни въздушни линии с 43 км подземен кабел, вече виждаме  трикратно увеличение в броя на гнездящите двойки в районите, където има най-много изолирани стълбове.

Принос за увеличаването на царските орли има и монтирането на изкуствени гнезда. От 2009 досега БДЗП монтира общо 76 изкуствени гнезда в подходящи за вида райони. В момента 11 от всички 41 двойки царски орли гнездят в изкуствени гнезда – 10 от тези гнезда са поставени от БДЗП, останалото едно е поставено от Зелени Балкани. Така общо 27% от популацията на вида в страната заема изкуствени гнезда. Тези данни доказват, че това е една от най-ефективните мерки за опазване на царския орел, като тя е особено важна за младите и неопитни двойки, които пристъпват за пръв път към гнездене.

Загубата и деградацията на хранителните и гнездовите местообитания – друга основна заплаха за вида, много силно се забелязва в Сакар, където доскоро бе съсредоточена основната част от двойките царски орли у нас. От повече от пет години БДЗП работи в сътрудничество с фермери от Сакар и Западна Странджа за възстановяване и подобряване на пасищата, които са основното хранително местообитание за орлите. В тези две защитени зони за последните 10 години пасищата са намалели съответно с 20% и 24%. В рамките на проект на БДЗП бяха закупени и възстановени 5 942 дка пасища, а други 14 870 дка бяха наети от общини и частни лица за да се възстановят  и поддържат в благоприятно за орлите състояние от местни фермери.

Въпреки увеличаването на царските орли в България, бъдещо им все още е несигурно.  Неустойчивите селскостопански практики, залагането на отровни примамки и наличието на опасни електропроводи в някои райони продължават да бъдат заплахи за вида, а това налага продължаване на съвместните усилия за опазването му.


Анкета

Мнения

Избори 2021 Мнения
 Мустафа Карадайъ от Добрич: Нашата формула за успешна политика - опитът и младостта заедно!
  18.06.2021 09:47      

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заедно с Йордан Цонев, зам.-председател на ДПС  и &nbs